SGK EMEKLİLİK DANIŞMANLIĞI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

22 Aralık 2012 Cumartesi

SGK emekli aylıkları nasıl hesaplanıyor? - EMEKLİ AYLIKLARININ YANLIŞ HESAPLANMA İHTİMALİ VAR MI?


SGK’da emekli aylıkları hatalı mı hesaplanıyor?

SGK’da 1997 yılından beridir emekli aylığını bilgisayar hesaplıyor, memur sadece bilgisayarın sorduğu sorulara cevap verip, verileri giriyor. Normal şartlarda üç döneme göre emekli aylığı hesaplanıyor ama bir dönemin günü ve kazancı artınca aylık artması gerekirken azalıyor…

Ali bey, 2012 yılı ekim ayında tarafıma SSK’dan emekli aylığı bağlandı. Ancak, aylık bağlama karar örneğinde gördüm ki, 2003 yılında 360 günüm varken 62 yazılmış, 4.797.180.304 lira yıllık kazancım varken de sadece 563.693.671- lira yazılmış. Unkapanı’na itiraz ettim düzelttik dediler ama bu kere de emekli aylığım artması gerekirken düştü. Anlayamadım, oradaki memura şefe müdüre gittim bu nasıl olur diye sordum. Cevap veremediler. Bunu Ankara’ya sor dediler. Biz hesaplamayı yapmıyoruz bilgisayar yapıyor, biz sadece verileri giriyoruz dediler. Bu nasıl olabilir Ali bey, mantığım, aklım almıyor. Veysel TÜRK

Veysel bey, gönderdiğini her iki aylık bağlama karar örneğini inceledim gerçekten çok ilginç. 2003 yılı gün sayısı kazancınızın eski halinde (eksik girildiği durumda) aylığınız daha yüksek, 2003 yılının gün sayısı ve kazancı yükseltildiğinde ise aylığınız düşmüş. Yine baktım anlamlandıramadım, zira aylık bağlama karar örneklerinde A2 döneminde, eski günlük kazanç 22.21 lira yeni günlük kazanç 22.68 liraya çıktığı ve ABO oranımda aynı dönem için yüzde 53’den 55’e çıktığı halde emekli aylığınız düşmüş. Normal şartlar bu mümkün değil. Siz şimdi gerçekten, SGK’nın bilgisayar programı hatalı mı  yazılmış yoksa sistemleri mi öyle yazılı olarak SGK Sigortalı Emeklilik Dairesi Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhiye Ankara adresine durumu anlatan bir dilekçe yazın cevabı bekleyin. Cevap olumlu olur aylığınız artarsa ne ala artmazsa durumu bana bildirin. Detaylı inceleyelim.

Ali Tezel - GAZETE HABERTÜRK

--
AŞAĞIDAKİ KONU BAŞLIKLARI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
 1. Emekli aylıkları hatalı mı hesaplanıyor? - Ali TEZEL yazdı!
 2. Bağ-kur primi öderken tekrar SSK'ya geçiş yaptım ne zaman emekli olabilirim? - BAĞ-KUR'DAN ÇIKARAK SSK ŞARTLARIYLA EMEKLİLİK!
 3. Askerliğimi borçlanır ödersem 3600 günle emekli olabilir miyim? - SSK YAŞTAN EMEKLİLİK!
 4. 5 ay ücretsiz izin kullandım - Borçlanırsam emeklilik tarihim değişir mi? - Borçlanma için nereye müracaat etmem lazım? - KADIN MEMUR EMEKLİLİK HESAPLAMA!
 5. Hangi kurumdan ne zaman emekli olabilirim? - SSK'ya ne zaman geçmeliyim? - EMEKLİLİK HESAPLAMA!
 6. Araban için Kasko Bak - KASKO FİYATLARI HESAPLAMA ARACI!
 7. Malulen emeklilik şartları - DOĞUŞTAN ENGELLİ OLANLARIN DURUMU NEDİR?
 8. Yılbaşından önce askerlik, doğum ve yurtdışı borçlanması yapmak için acele edin - YENİ ZAMLARDAN ETKİLENMEK İSTEMEYENLER OKUSUN!
 9. 1965 yılında Almanya'ya gelen kayınpederimin Türkiye'den emekli olabilmesi için ne kadar ödemesi gerekiyor? - EMEKLİ SANDIĞINA TABİ ÇALIŞMASI BULUNANLARIN YURTDIŞI BORÇLANMASI!
 10. Almanya'da işe başladığım tarih 17.03.1983 olup 9000 günlük yurtdışı borçlanma bedelini 28.06.2011 tarihinde yatırdım Türkiye'den ne zaman emekli olabilirim? - ÇALIŞIYORUM BEN DE EMEKLİ OLABİLİR MİYİM?
 11. 2000 yılından beri Alman vatandaşıyım bu şartlarda Türkiye'den nasıl ve ne zaman emekli olabilirim? - YABANCI VATANDAŞ OLARAK AYLIĞIMI NASIL TAM AYLIĞA DÖNÜŞTÜRÜRÜM?
 12. Almanya'da emekli olan bir amca Türkiye'den de 3600 iş gününden emekli olmak istiyor nasıl başvuruda bulunabilir? - KISMİ AYLIK TALEP EDEN NE ZAMAN BORÇLANMA TALEP ETSİN?
 13. Hem Almanya'dan hem de Türkiye'den aylık almaktayım yazın tatile geldiğimde sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacağım? - İKİ TARAFTAN AYLIK ALAN SAĞLIK YARDIMINI NEREDEN ALABİLECEK?
 14. Avrupalı Türkler için ücretsiz sağlık yardımı - NE YAPMAK GEREKİR? - HANGİ BELGELER LAZIM? - HANGİ HASTANEYE GİDELİM?
 15. e-reçete hangi tarihten itibaren zorunlu oluyor? - KAĞIT REÇETELER KARŞILANMAYACAK!
 16. Bebek maması alırken bu ayrıntıya dikkat - YASAĞA UYMAYANLAR CEZALANDIRILACAK!
 17. Çalışma Hayatı ve SGK Emeklilik Haberleri - OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!
 18. İlginç ve şaşırtan resimler - 35 FOTO
 19. Her yöne sınırsız 55 TL yalanı - LİMİT AŞIMI İDDİASIYLA GÖNDERİLEN 3.740 LİRALIK CEP TELEFONU FATURASINDAN NASIL KURTULDU?
 20. Sahte e-faturalara dikkat - HANGİ E-POSTALARI AÇMAYIN?
 21. Sigara içenlere şok haber - CEBİNİZ YANACAK!
 22. İstanbul'daki kar yağışı ne kadar sürecek? - 40 CM KAR YAĞAN SEMTLER!
 23. Emeklilikte kanuni haklarımı geri almak için nasıl bir yol izlemeliyim?
 24. Ne zaman hangi koşullara göre emekli olabilirim? - Askerliği ödersem emekliliğim öne gelir mi?
 25. Yüzde 85 işitme engelli bir yakınımız ne zaman ve ne şekilde emekli olabilir?